Jak nie dać sobą manipulować?

środa, 22 października 2014

Psychorada.plKażdy z nas jest podatny na manipulację. Różnica tkwi tylko w tym, ile pracy trzeba włożyć, aby konkretną osobę przekonać. Ponieważ manipulacja bardzo często jest wykorzystywana w niekorzystnych celach, warto też wiedzieć, jak się przed nią obronić.

 

Ściągnij darmowy poradnik
"Wiem jak kupować" - trening zachowań asertywnych >>

 

Czym jest manipulacja, a czym nie jest

Manipulacja jawi się wielu osobom jako pseudopsychologiczna mrzonka z pogranicza nauki i świata fantazji, ale spokojnie można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie nauka. Manipulacją bowiem określamy każdy wpływ, jaki wywierany jest na drugą osobę, niezależnie od tego, czy ktoś jest tego wpływu świadomy, czy też nie. A ponieważ świadomego w pełni człowieka trudno jest do pewnych rzeczy przekonać lub zmusić, to manipulacja ucieka się do żonglowania z podświadomością za pomocą prostych trików językowych, ruchowych albo mimicznych. Czy można się przed tym bronić? Można, i to wcale nie jest trudne.

Poznaj swojego wroga

To, co większość ludzi wie o manipulacji, to zdecydowanie za mało, aby się skutecznie bronić. Pierwsza zasada każdej walki - także tej psychologicznej - to przygotowanie danych wywiadowczych. Tym razem będzie chodziło o poznanie podstawowych narzędzi manipulacji oraz zrozumienie zasady ich działania. Najprostszy przykład manipulacji językowej: „nie umiem ci pomóc, ale spróbuję". Czy uważasz, że ktoś, kto to mówi, chce pomagać i będzie próbował? Niemal na pewno tak. A czy wiesz dlaczego? Dlatego, że w świecie podświadomości działają inne zasady językowe. Słowo „ale" niejako kasuje pierwszą część zdania, zatem Twoja świadomość i podświadomość różnie zinterpretowały to samo zdanie, a to tylko jeden z milionów przykładów manipulacji.

 

Podnieść gardę

Skoro manipulacją można kogoś do czegoś przekonać, to musi oznaczać, że ów ktoś ma jakieś swoje poglądy, które przez manipulację się zwalcza. I te właśnie poglądy stanowią niezbędną broń w walce z manipulacją. Dobrze wykształcony, kompleksowy światopogląd, trwała i ustabilizowana hierarchia wartości, zdrowy rozsądek i odpowiednia dawka krytycyzmu to garda, którą każdy może podnieść w pojedynku z manipulacją. Manipulacja, nawet najskuteczniejsza, nie odniesie żadnego efektu, dopóki nie pokona określonego przekonania, wiary lub wiedzy. Podstawową zasadą manipulacji jest najpierw znaleźć słaby punkt przeciwnika, a potem go obalić albo obejść. Sposobem obrony musi być więc praca nad sobą, pogłębianie samoświadomości na wszystkie dostępne sposoby. Dzięki temu manipulator zawsze będzie miał trudniejsze zadanie i wbrew pozorom zagrożenia manipulacją zmaleje prawie do zera.

 

Kto manipuluje?

Podstawowymi manipulatorami są oczywiście media. Nie wiem, czy masz tę świadomość, „najbardziej obiektywna telewizja" zebrała w sumie jedynie 14% głosów ankietowanych, co oznacza, że 14 osób na 100 uważa ją za nie tyle obiektywną, ile raczej najmniej subiektywną. Czy potrafisz sobie wyobrazić tę skalę manipulacji? Odpowiedni kąt kamery, dobór słownictwa, następstwo podawanych informacji, a nawet sugestywna komunikacja niewerbalna. Specjaliści od marketingu? To zwykłe płotki. Reklamy są skuteczne nie dlatego, że to doskonali manipulatorzy, ale dlatego, że większość odbiorców się nie broni - daje sobie wmówić, że celebryta może być autorytetem, a potem wierzy we wszystko, co on powie. Manipulatorem jest każdy z nas - zwykła rozmowa też przebiega zawsze w pewnej mierze w sferze manipulacji. Oczywiście rozmowy się nie „wygrywa", więc tutaj najczęściej nie ma się czego bać, ale o wolność sumienia w każdym innym przypadku trzeba dbać, a robi się to przede wszystkim poznając techniki manipulacji i równocześnie budując własny „mur obronny".

 

Pozdrawiam serdecznie
Aneta Styńska

Jak kupować? Wybierz produkt odpowiedni dla Ciebie Podaj nam swoje dane Dokonaj opłaty Aktywacja następuje w ciągu 24 godzin od momentu wpłaty środków

Jeżeli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń pod numer alarmowy 112 (Polska) lub udaj się do najbliższej jednostki pogotowia ratunkowego lub policji. Możesz również skorzystać z bezpłatnego kryzysowego telefonu wsparcia. Numer dla dorosłych tel. 116 123 (14:00-22:00), dla młodzieży tel. 116 111 (12:00-02:00). Nasz serwis nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w sytuacji zagrożenia życia.